#zaštošutimo treba naš glas

#zaštošutimo treba naš glas

Konačno smo dobili predah od političkih poruka. Dok vodeći političari čuvaju glas i u tišini pišu pobjedničke govore, CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje podsjeća nas da predizborna šutnja nije razlog da ušutimo i kad se radi o dostupnosti pobačaja.

Kako se približavamo izlasku na birališta, tako i CESI kraju privodi svoju kampanju koja je imala namjeru započeti dijalog oko prava žene na izbor.

Kampanja #zaštošutimo ovu je temu pomogla uvrstiti u sve vruće političke rasprave, ali za razliku od stranke koja će slagati Vladu, CESI ne može tek tako proglasiti pobjedu.

Brojke su neumoljive kad se radi o izborima, ali i o javnom mišljenju po pitanju savjesnog obavljanja pobačaja. Čak 81 % građana i građanki misli kako bi prekid trudnoće kao oblik osnovne zdravstvene zaštite bez iznimke morao biti dostupan u čitavoj zemlji. Takav bi postotak za bilo koju stranku bio demonstracija moći, ali kada se radi o pravu žene na izbor, brojke, nažalost, ne znače puno. Zaglušujuća manjina uspjela je stvoriti društvenu atmosferu zbog koje se čini da je protivnika prava na izbor mnogo više nego što zapravo jest, a zbog 60 % ginekologa koji odbijaju pružiti osnovnu zdravstvenu skrb, abortus, iako legalan, postaje sve većem broju žena nedostupan.

Dok uživamo u današnjem zatišju, s druge strane svijeta #BlackLivesMatter pokret glasno nas podsjeća kako niti jedna diskriminacija nema rok trajanja i kako neće otići sama od sebe, pa tako niti diskriminacija žene i ugrožavanje njenog prava da sama donosi odluke o vlastitom tijelu.

Žene u Hrvatskoj imaju pravo na pobačaj, ali im to pravo svakim danom postaje sve manje dostupno. Zato ovoj temi možemo i moramo dati glas i nakon izbora kako se kasnije ne bi opet morali pitati #zaštošutimo.

Foto: PR

Učitati još
Zatvori