Kako napraviti sushi?

Kako napraviti sushi?

Koliko god zvučalo egzotično, umjetnost spravljanja sushija relativno je lako savladati, barem s one tehničke strane. Svoju smo sreću okušali u sushi radionici pod vodstvom Vida Nikolića u zagrebačkoj Kuhaoni gdje smo doznali nekoliko trikova koji olakšavaju spravljanje ove japanske delicije u vlastitom domu.

sushi

Pri spremanju sushija najvažnija je riža, a najbolja je vrsta nishiki koja ima najbolju konzistenciju. Prvo ju je potrebno nekoliko puta isprati u hladnoj vodi da se ukloni višak škroba, staviti na najveći plamen dok voda ne zakuha, smanjiti vatru te poklopljeno kuhati dok većina vode ne ispari. Zatim treba ugasiti plamen i pustiti da riža u poklopljenom loncu nabubri do kraja. U međuvremenu pripremite ocat za sushi koji je namijenjen za povezivanje riže, a ako kuhate pola kilograma riže na njega stavite 5 žlica rižinog octa, 2 žlice šećera i jednu žličicu soli. Svi se sastojci miješaju dok se ne otope sol i šećer, zagrijavajući maksimalno do 80 stupnjeva.

sushi

Rižu treba pomiješati s octom te rasporediti u prostraniju zdjelu kako bi se dobro ohladila. Dok se riža hladi, pripremite ostale sastojke koje sami birate ovisno o vrsti sushija koji pripremate. U Kuhaoni smo pripremali nigiri sushi koji se sastoji samo od sirove ribe i riže, zatim hosomaki – male rolice od riže umotane u algu sa samo jednim sastojkom te uramaki – uobičajenije sushi rolice koje smo navikli vidjeti u sushi barovima i restoranima, izvana obložene rižom. Za njih smo pripremili svježi losos i tunu narezane na ploškice i štapiće, surimi račiće, avokado, krastavac i krem sir koje smo kasnije raspoređivali za određenu vrstu sushija.

sushi

Za motanje sushija potreban vam je podmetač od bambusa koji se presvuče plastičnom folijom za lakše rukovanje, listovi alge te zdjelica vode u kojoj namočite ruke kako bi lakše oblikovali rižu. Polovicu jednog alginog lista stavite na podmetač, oblikujete kuglu od riže rukama te je rasporedite po algi. Ovisno o tome ostaje li alga izvana ili u unutrašnjosti okrećete kombinaciju te na to nastavljate slagati ostale sastojke. Uz pomoć podmetača polako rolate svoj miks kako bi nakraju dobili jednu veliku rolu koja se prema ukusu prvo posipa sastojcima poput sezama, vlasca ili riblje ikre te se reže na manje kolutiće – sushi. Nigiri sushi ne zahtijeva alge već samo male loptice riže koje se rukama oblikuju i prekrivaju narezanom svježom ribom.

sushi3

Sushi se tradicionalno konzumira sa štapićima, s ukiseljenim đumbirom, wasabi hrenom, uz umakanje u soja sos. Sushi barovi u Japanu prije samog sushija poslužit će miso juhu, a uz njega se pije zeleni čaj. Sve je sastojke vrlo lako nabaviti i u hrvatskim trgovinama ili onima s azijskom hranom i spremni ste na uživanje u japanskoj deliciji!

Ne znamo kojom bi ocjenom Japanci nagradili naše rolice, no mi smo uživali bez obzira na male greške. Ionako se one rješavaju praksom, a koje su radionice na rasporedu u travnju, pogledajte na stranicama Kuhaone. Nove uzbudljive teme za sve kulinarske entuzijaste očekujemo u svibnju.

Foto: Kuhaona, Creative Commons

Učitati još
Zatvori