Gastro trend mjeseca: specijaliteti egzotičnog Libanona

Gastro trend mjeseca: specijaliteti
egzotičnog Libanona

Egzotični, daleki krajevi oduvijek su u sebi imali dozu mistike koja je putnike ‘vukla’ da spakiraju kofere i krenu istraživati čari orijentalnih destinacija. Gastronomija s Istoka postaje sve popularnija u našem podneblju, no da biste ju upoznali ne morate kupiti avionsku kartu. Sigurno ste čuli za rečenicu da je drugu kulturu najbolje upoznati kroz njenu kuhinju. Libanonska kuhinja sa svim raskošnim okusima arapskih specijaliteta naš je gastro trend mjeseca. Što smo kuhali na radionici i koje trikove smo naučili iz prve ruke šarmantne Amal Obeid, doznajte u nastavku.

Libanonska kuhinja: sve čari arapskih specijaliteta

Zahvaljujući sve dostupnijim i pristupačnijim paketima putovanja, mnoge kulture donijele su dašak svoje tradicije i okuse gastronomije u naše krajeve. Libanon je zemlja bogatog kulturnog i povijesnog nasljeđa, a libanonska kuhinja glasi za jednu od najukusnijih i najraširenijih na svijetu. Egzotični obroci nezamislivi su bez svježeg, ali i suhog začinskog bilja poput kumina, korijandera, kurkume i cimeta te namirnica dostupnih na lokalnim tržnicama koje na arapskom zovu souq.  No, tajni sastojci i ključan dio ipak su ljubav i strpljenje koje vrijedi uložiti u pripremu specijaliteta. Centar za kulturu prehrane organizirao je kulinarsku radionicu na kojoj su nas ugostili Amal Obeid i njezin muž Ihab te nam otkrili najbolje recepte iz rodnog Libanona.

Voditeljica Centra, Vanja Varga pojasnila nam je kako zapravo biraju tko će voditi i kuhati na određenim radionicama od kojih je upravo libanonska, jedna od najposjećenijih. Najvažniji su znanje i želja za izvođenjem programa, te naravno entuzijazam oko teme. Tako je već treću godinu za redom Amal Obeid ‘mentorica’ na libanonskoj radionici. Osim što ih izvrsno vodi, odlično kuha i posjeduje znanje te ljubav prema libanonskoj i orijentalnoj kuhinji u gastronomiji je kao u obiteljskom poslu već dugi niz godina.

Kulinarske tradicije Bliskog Istoka

Libanonska kuhinja spaja najbolje od mediteranske i arapske kuhinje kroz zdrave namirnice i jednostavnu pripremu koja međutim, zahtjeva da u kuhanje uložite ljubav. Kuhanje zbližava ljude, a Arapi su poznati po velikodušnosti i gostoprimstvu stoga ne čudi da strastveni ‘foodieji’ iz cijelog svijeta žele isprobati specijalitete zemalja Bliskog Istoka. Tradicionalna libanonska ‘meza’ bogata je divnim okusima, a kvalitetu jela određuje svježina začina. Povijesne okolnosti uvelike su utjecale na kulinarske tradicije, a u recepturama postoje manje varijacije u omjeru začina i načinu pripreme hrane najčešće sa sirijskim, jordanskim i palestinskim ‘twistom’.

Najpoznatija Libanonska jela

Bez sumnje, jednom kada ih probate rado ćete ih spremati ponovno. Libanonska kuhinja ubrzo će raspiriti maštu i inspirirati vas da eksperimentirate s novim okusima, sezonskim namirnicama i pronađete zadovoljstvo u svakom zalogaju. Raznovrsnost namirnica čini jela izuzetno bogatim i zdravim te uravnoteženim obrocima. Povrtne okruglice- Falafel i povrtni namazi najčešće se poslužuju kao zakuska i lagano predjelo. Baba ganoush (namaz od patlidžana), Muhammara (namaz od paprike) i Hummus (namaz od slanutka) apsolutni su favoriti. Poslužuju se uz arapski kruh, svježe sjeckano povrće i posudice s maslinovim uljem. Salata Fattoush najčešće se jede kao prilog uz glavno jelo. U osvježavajućim salatama ćete često naići na svježe sjeckanu mentu, korijander te pržene bademe, pinjole i indijske oraščiće.
Superžitarica koju i sami često koristimo je leća. U Libanonu od nje pripremaju juhu poznatiju kao Shorabat adas te u njoj uživaju tijekom cijele godine. Teletina i janjetina nezaobilazan su sastojak u receptima koji se spremaju za obiteljska okupljanja, proslave rođenja prinove, vjenčanja i drugim prigodama. Piletina je pak najpraktičnija za svakodnevne, jednostavne obroke poput tradicionalnog specijaliteta Fatteh dejaj. Libanonska kuhinja poznata je i po slatkim delicijama od kojih su najpoznatije dvije: Qatayef (palačinke s pistacijom) i Halawet al Jibn (slatko tijesto sa sirom). Recepte za glavno jelo i salatu, koje smo naučili u Centru, potražite u nastavku.
Kada možete posjetiti libanonsku radionicu i osjetiti sve čari orijentalne ili neke druge kuhinje, doznajte na službenom kalendaru Centra za kulturu prehrane.

Salata Fattoush

Sastojci:

  • 3 rajčice srednje veličine
  • 1 krastavac
  • 1 paprika
  • 1 zelena salata
  • 50g peršina
  • Arapski kruh – prženi
  • 1 češnjak
  • Mladi luk
  • Suha menta
  • Sol i papar po ukusu

**Dressing: maslinovo ulje, ocat, limunov sok

Upute:

Isjeckati povrće na kockice i pomiješati sa začinima. Arapski kruh narezati na kockice i popržiti na ulju ili maslacu te umiješati u povrće dok se malo ohladi. Dodati dressing te sve posoliti i popapriti po ukusu.

Fatteh Dejaj

Sastojci:

  • 0,75 kg piletine
  • 200g riže dugog zrna (basmati)
  • 100g maslaca (50 riža / 50 piletina)
  • 100g badema
  • Arapski kruh

**Dressing: 200g jogurta, 1 češanj češnjaka, sol, limunov sok, tahini 75g

**Za kuhanje piletine: listovi lovora, đumbir, manji luk, cimet, sol

** Svježi peršin za posipavanje

Upute:

Rižu lagano popržite na maslacu pa dodajte 2 : 1 temeljca (od pileta) i pustite da se kuha. Bademe blanširajte te im odstranite kožu. Skuhati piletinu s lovorom, đumbirom, lukom, cimetom i soli. Kad je piletina gotova ostaviti da se ohladi, odvojiti od kosti i nasjeckati na komadiće. Popržiti ju na maslacu s lukom, solju i cimetom, te zaliti s malo temeljca. Napraviti dressing i popržiti arapski kruh na ulju. Servirajte u staklenoj plitkoj posudi tako da slažete u slojevima: kruh zaliven s malo temeljca, rižu i piletinu. Sve preliti dressingom te ukrasiti bademima i svježe sjeckanim peršinom.

 

 

Foto: Unsplash, Pexels

Učitati još
Zatvori