Blagdanski stol najtopliji je uz mirise i okuse ljeta

Blagdanski stol najtopliji je uz
mirise i okuse ljeta

Jeste li već počeli razmišljati o jelima koje ćete poslužiti na novogodišnjem partyju, božićnom ručku ili uredskom domjenku? Ako ste i ove godine mislili ‘provući se’ uz klasike – francusku salatu, mlince, pečenke i slične tradicionalne zalogaje – razmislite ponovno! Naime, upravo u ovo doba u prodavaonicama možete pronaći posljednje domaće sezonske rajčice, koje će donijeti iznenađujući i topao dodir blagdanskom stolu. Rajska rajčice do vašeg tanjura, čak i u prosincu, stižu iz staklenika u Svetoj Nedelji, gdje se uzgajaju na posve prirodan način, tako da su sočnost i pravi okus i miris ljeta zajamčeni.

Što, onda, napraviti s rajčicama? Iskreno, Rajske bi odlično izgledale čak i na jelki, tako božićno crvene i ‘zlatne’. Ali, usredotočimo se na stvari za vilicu i nožić.

Brzi prilog s rajčicama

Za početak, izbacite prefini, ali i prezasitni, masni pečeni krumpir iz menua. Znamo da je to mnogima najfiniji prilog bez kojeg ne prolazi ni najobičnija nedjelja, ali nakon njega ne gine poslijepodnevni spavanac zbog kojeg ćete propustiti vrijeme za druženje s najmilijima. Stoga, uzmite rajčice, šampinjone, cvjetaču i češnjak (pazite da su prvo dvoje podjednake veličine, a cvjetaču narežite sukladno), i promiješajte ih s maslinovim uljem i mediteranskim začinima. Za još više okusa, možete dodati i chilli, ali ne zaboravite prije pečenja povrće na limu posuti peršinom. Nakon 20 – 30 minuta u pećnici, vaš je brzi prilog spreman za serviranje. Ok, možete dodati i malo krumpira ili batata u miks, kako ne bi bilo razočaranih usta.

Galetta od rajčica

Iduća ideja objedinjuje pitu i rajčicu. Znamo da mnogi od nas nakon iscrpljujućeg dana posežu za pizzom iz dostave (iako većina to ne priznaje), i to je posve razumljivo, posebno nakon trčkaranja u potrazi za savršenim poklonima i povratka s posla po depresivno tmurnom vremenu. Ali, postoji i zdravije rješenje, koje vas neće poslati u novu kupovinu haljine za doček. Rajčice narezane na okrugle šnite poslažite na kuhinjske ubruse, pospite solju, ostavite 10 minuta da otpuste višak tekućine i dodatno osušite ubrusom. Prhko tijesto za pitu izvaljajte i pospite grubo naribanim sirom i bosiljkom, pa preko aranžirajte rajčicu. Rub tijesta pri tom ostavite prazan, kako biste ga mogli saviti preko nadjeva ove galette. Nakon 25 – 30 minuta u pećnici dobit ćete jelo koje možete bez problema servirati i pred TV-om i pokraj bogatog adventskog vijenca.

Punjene pečene rajčice

Ako isprobate ta dva recepta i potpuno se zaljubite u pečene rajčice – imamo još! Punjene pečene rajčice pripremaju se brzo i dolaze u verziji za vegetarijance i mesojede, bez da morate pripremati dva posve različita jela. U ovom receptu je potrebno izabrati najveće dostupne plodove (kod Rajske je to Harmony), a skupa s pripremom sastojaka vam za finale treba 30 minuta. U zdjeli pomiješajte (panko) krušne mrvice, feta sir, bosiljak, maslinovo ulje, sitno nasjeckani češnjak, sol i papar. S tim nadjevom napunite izdubljene rajčice i pecite dok jelo ne bude zlatasto zapečeno, odnosno, pomalo karamelizirano. Za mesnu verziju – jednostavno prije pečenja omotajte svaku rajčicu pršutom!

Još pečenih rajčica? Nema problema!

Začinite prerezane plodove (ovaj put slobodno sitniju sortu) maslinovim uljem, solju i začinima poput dimljene mljevene paprike te pecite oko 30 minuta na papiru za pečenje. Mekane rajčice poslužite uz narezanu svježu mozzarellu i bosiljak, uz malo aceta balsamica. Ako biste ih radije pretvorili u finger food, nabacite ih na crostini (mala tostirana ili grilana kriška kruha) uz masline, sir i pesto ili neku drugu od desetina mogućih kombinacija.

Nemate vremena (ili volje) išta peći ili ste pretjerali s hranom na nekoj drugoj zabavi? Slatke male Rajska rajčice, posebno Bumblebee, ne trebaju ništa više od čačkalice i nekog ‘para’ po želji na njoj. U ‘detox’ salati rajčici društvo rade kelj (kojeg malo propustite kroz prste za više okusa), suncokretove sjemenke i brusnice. U svakom slučaju, nimalo predvidljivo ni dosadno.

Foto: Marija Laća, Sanja Jagatić

Učitati još
Zatvori