Zovu ih vizionarima glazbene scene, a ovaj razgovor je to potvrdio. Empire Of The Sun uskoro na Šalati
Zovu ih vizionarima glazbene scene, a ovaj razgovor je to potvrdio. Empire Of The Sun uskoro na Šalati

Zovu ih vizionarima glazbene scene, a ovaj razgovor je to potvrdio. Empire Of The Sun uskoro na Šalati

Vizualno raskošni, glazbeno neuhvatljivi i uvijek korak ispred vremena, australski electro-pop dvojac Empire Of The Sun dolazi po prvi put pred zagrebačku publiku. Susret je zakazan na Šalati u srijedu, 10. lipnja u sklopu aktualne Ask That God turneje, a gotovo mjesec dana prije njega imali smo, zahvaljujući čarima tehnologije, priliku voditi kratki razgovor na dvije strane svijeta.

Pjevač Luke Steele u njemu nam je otkrio kako gleda na status glazbenih vizionara, zašto umjetnu inteligenciju vidi kao alat koji može osnažiti umjetnike, kako njihove bezvremenske pjesme osvajaju nove generacije slušatelja, ali i što ga danas, nakon godina na sceni, i dalje inspirira. Dotaknuli smo se i duhovnosti, kreativnog procesa te iskrenog uzbuđenja uoči prvog susreta sa zagrebačkom publikom.

Empire Of The Sun
  • Pripremajući ovaj intervju, naišla sam na niz komentara koji vašu glazbu opisuju kao onu koja slušateljima omogućava da istovremeno plaču i smiju se. To djeluje kao doista sjajan kompliment, slažete li se?

Da, djeluje sjajno. To je zapravo kao ultimativni kompliment koji možete dati, zar ne?

  • Slažem se. Pokazujete da vaša glazba može biti s njima kroz različite faze života. Nadalje, riječ koja se učestalo spominje uz vas je – vizionari! To također zvuči kao sjajan kompliment, a dolazi li on i uz određen teret? Posebno kad ste kao vizionari prepoznati u vremenu u kojem djelujete.

Ne, ne mislim da je to teret. Štoviše, mislim da je to velika čast da budete prepoznati, da ste percipirani kao oni koji mogu inspirirati ljude. To je zbilja moćno. Moram reći i da je to baš kul.

Empire Of The Sun
  • Dugo ste na sceni, svijet se posljednjih neminovno (ali drastično) promijenio. Što vas motivira da nastavite dalje? Kako ostajete vjerni sebi uz sva strujanja?

Balans je iznimno bitan, kao i korištenje alata koji su nam dani. Zbilja je nevjerojatno koja se sve sada vrata otvaraju zahvaljujući umjetnoj inteligenciji. Često mi kažu: “To će vas uništiti, gotovo je”. Ali ako je korišteno na pravi način zapravo je osnažujuće za nas umjetnike. To je svojevrsni dar, nova vrata koja možemo odškrinuti. Novo područje u kojem se možemo izraziti.

  • Eto vidite, zato vas i zovu vizionarima. Mnogi strahuju od toga, a vi nastupate s idejom “O super, nova vrata kroz koja možemo proći”.

Hahah! Inspirativno je vidjeti kamo nas sve to može odvesti. Iskreno, nikad nisam više inspiriran nego u ovoj fazi života. Načini na koje mašta može biti manifestirana su nezaustavljivi. Nema opravdanja. To je poput izgradnje prijateljske veze sa strojem. Ne želiš se osloniti na njega, ali želiš uzeti znanje koje ti želi ponuditi. Na kraju dana, nikad neće zamijeniti onaj okus, onaj otkucaj srca koji ljudi utiču u nešto.

Smatram da u svakom vidu umjetnosti je bitna iskra. Netko tko će zapaliti malu šibicu. Nedavno sam u Los Angelesu prisustvovao jednom jam sessionu, sjedio sam s nekim od najvećih glazbenih producenata. I netko je zapalio iskru jednostavnim pitanjem, odgovori su se nizali, vatra se rasplamsala… vidio sam na svoje oči. Zbilja sam uzbuđen zbog svega što nas čeka kada je upotreba novih AI alata u pitanju.

Empire Of The Sun
  • Kad smo kod novih alata, društvene mreže su jedan kojim publika sve češće dolazi do nove glazbe, ali i starih pjesama. Fascinira li vas i što neki novi klinci neku stranu glazbu pronalaze kroz nove kanale?

O da, fascinantno mi je to! Pojavili su se slušatelji koji se zahvaljujući njima pitanju “Tko je ovaj novi bend?”, a onda ispadne da slušaju pjesme iz 2008. godine. Nevjerojatno je to. Drago mi je da smo uspjeli da naše pjesme zvuče bezvremenski.

  • A za one koji nikada nisu čuli za Empire Of The Sun, koja bi po vama bila savršena pjesma za uvod u vaš opus?

Walking on a dream. To je bila prva koja je napisana, te je napisana kao molitva. U to vrijeme djevojka mog kolege iz benda bila je bolesna zapela u amazonskoj džungli, nije mogao doći do nje, otišli smo u studio i svi osjećaju su sažeti u ovu pjesmu. Bila je kao katalizator.

Empire Of The Sun
  • Znate li na prvu da će neka pjesma postati hit, imate li nos za to? Ili se iznenadite ponekad?

Uvijek je paradoks. Obrnuto je. Kao i u životu, kad primjerice odete u hvaljeni restoran i onda se razočarate. Što sam stariji, svjesniji sam da stvari treba raditi onoliko dobro koliko to u datom trenutku možeš. Sve je do Boga u konačnici, nemamo potpunu kontrolu nad tim, osim dati sve od sebe.

  • Shodno tome, ali i imenu turneje s kojom stižete u Zagreb, što biste upitali Boga kada biste imali priliku?

Razmišljao sam o tome. Zanima me kako ostati blizak i održavati kvalitetnu duhovnu vezu s njim, osim molitvom.

  • Kad smo kod turneje, a nastavno na iskru koju smo spominjali, ima li je i kad prvi put stajete pred novu publiku?

To je najuzbudljivije, stati pred nekoga prvi put. Volim misliti da ljudi dolaze na naše koncerte jer vole našu glazbu, ono što stvaramo i što dijelimo. Veselje je dvosmjerna ulica. Baš se radujem koncertu u Zagrebu.

Foto: Profimedia, Promo

Učitati još
Zatvori