Putevima ‘Jedi, moli, voli’ na Baliju

Putevima ‘Jedi, moli,
voli’ na Baliju

Iako je odavno zanimljiv turistima, Bali doživljava svoj turistički procvat bestseler knjigom ‘Jedi, moli, voli’ Elizabeth Gilbert, a kasnije i filmom u kojem je slavnu autoricu utjelovila još slavnija Julia Roberts. Otkako sam čitala knjigu i pogledala film, Bali je bio i na mojoj listi želja, a kako je u samoj knjizi treći dio ‘Voli’ na Baliju sve se savršeno poklopilo jer je ovo putovanje bio naš zakašnjeli medeni mjesec. Bio je mjesec travanj, stoga je jedino preostalo za istražiti bilo je li na Baliju tada kišna sezona ili nije.

bali2

Uluwatu

Neki vodiči su navodili da kišna sezona taman tada prestaje, neki da prestaje tek u svibnju, ali uzbuđenje je već bilo preveliko pa smo odlučili vjerovati oprimističnoj prognozi da nećemo puno pokisnuti i nismo pogriješili. Svejedno, zaputite li se na otok i tijekom suhe sezone, očekujte da ćete barem jedanput pokisnuti, ali u mnoštvu suvenira naći ćete i potrebne kabanice ili kišobrane, izbora je pregršt. Vodiči su već bili spremni, a i ljetna garderoba za +30 C koliko je prognoza najavljivala da nas čeka na Baliju. Super stvar kada živite u Londonu je što u svako doba godine možete pronaći badiće!

U Denpasar stižemo kasno popodne pogledima tražeći vozača koji nas treba pokupiti i odvesti do našeg smještaja. Na aerodromu vlada gužva i ne mogu se odlučiti ima li više turista ili domaćina koji nude prijevoz i taksi usluge. Ono što primjećujemo već po dolasku je ljubaznost lokalnog stanovništva, ali i borbu za nešto indonežanskih rupija onome tko uspije prodati turistu svoje usluge.

Ubud

Ubud

Za prvo odredište na otoku smo odabrali Seminyak, gradić na zapadnoj obali poznat kao omiljeno okupljalište surfera i obožavatelje noćnog života i zabave. Za smještaj smo uzeli privatnu vilu u sklopu kompleksa vila koja nudi apsolutno sve što vam treba pa bismo se tako svako jutro razbuđivali skakanjem u bazen direktno iz kreveta. Cijene smještaja su jeftinije u odnosu na europski standard pa tako već za 70 eura po noći možete pronaći vilu s privatnim bazenom. Svejedno, za one koji misle da je na Baliju sve jeftino, očekuje ih iznenađenje. Mi smo put planirali prema vodiču iz 2008. godine, a cijene koje pišu unutra su danas do 50% više kao posljedica sve razvijenijeg turizma.

Seminyak

Seminyak

Zahvaljujući tropskoj klimi i valovima, Bali je već desetljećima idealno odredište za surfere što se vidi na svakom koraku pa ćete tako u moru motora, koji su glavno prijevozno sredstvo, nerijetko vidjeti posebne stalke na kojima surferi nose svoje daske. Plaža Seminyak idealno je mjesto na kojemu možete probati i naučiti surfati jer valovi nisu preveliki što ih čini idealnim za učenje početnicima. Nakon sunčanja i surfanja, nema ništa bolje nego opustiti se u La Planchi, beach baru kojega ćete prepoznati po šarenim suncobranima i stolicama na kojima možete guštati u zalasku sunca uz koktel i lokalne riblje specijalitete.

Seminyak je odlična baza za istražiti ostatak otoka, a opcija za razgledavanje je nekoliko. Za svega 4 eura po danu možete iznajmiti motor koji je i najbrže prijevozno sredstvo, ali s obzirom da se vozi s lijevom strane ceste i na gužvu koju vlada, za motor sjedajte naoružani strpljenjem. Ako nemate međunarodnu vozačku dozvolu, obavezno prije nego se zaputite u razgledavanje odite u policijsku postaju u Denpasar gdje će vam za stotinjak kuna izdati indonežansku vozačku dozvolu jer u suprotnom riskirate novčanu kaznu koju će lokalni policajci jedva čekati da vam naplate čim vide turista za motorom.

Tanah Lot

Tanah Lot

Mi smo se zaputili na sjever vidjeti Tanah Lot, jedan od sedam hramova na obali. Odmah na ulazu u hram, i muškarci i žene će dobiti sarong kako bi se pokrili. To nam nije ni najmanje smetalo, osim što je vani taj dan bilo paklenih 35 stupnjeva na kojih baš i ne bih preporučila razgledavanje.

Znajući da nas čeka duži put kući, na povratku smo ugledali jedan od resortova i odlučili okušati sreću. Iako je ulaz strogo kontroliran, čuvari su, čim su vidjeli dva bijelca na motoru, mislili kako smo turisti koji su gosti hotela i pustili nas unutra. Mi smo brže bolje potražili bazene da se osvježimo i trudili se izgledati što prirodnije, a uživanje na ležaljkama i koktelima nam, moram priznati, baš i nije teško palo. Osim resortova s bazenima, Bali ima i prekrasne plaže pa smo na izlet iz Seminyaka otišli i do Uluwatu hrama te produžili do Uluwatu i Padang Padang plaže.

bali_uluwatuplaža

Plaža Uluwatu

Svima poznati Bali iz filma Jedi, moli, voli je zapravo mali gradić u unutrašnjosti otoka po imenu Ubud poznat i kao kulturno središte Balija. I zaista, kulturno i umjetničko odredište se osjeća na svakom koraku. Vozeći se do tamo, možete primjetiti skulpture, kipove i slike za prodaju ispred svake druge kućice. Ubud ima nekoliko luksuznih resorta smještenih malo dalje od samog grada usred džungle, ali ukoliko želite ostati u centru zbivanja, u samom gradu također možete pronaći male hotele ili bed&breakfast.

Iako nismo imali priliku upoznati Ketuta iz filma, u Ubudu možete pronaći nekoliko poznatih healera koje sve više i više ljudi sa Zapada posjećuje. Mi smo svaki dan uživali u masažama koje su jako povoljne (primjerice, masažu cijelog tijela od sat vremena ćete platiti 10 eura).

bali_ubud

Ubud

Yoga je dio svakodnevnog života na Baliju te u Ubudu možete pronaći nekoliko yoga centara u kojima možete prakticirati yogu, a jedan od popularnijih je Yoga Barn Ubud. Ako ste smješteni u nekom od resorta, gotovo svi nude jutarnju yogu u prirodi što je poseban doživljaj uživati u miru zelenila. Tu i tamo će vas pokoji majmun malo omesti, ali sve su to čari prirode.

Na samo sat vremena vožnje motorom od Ubuda nalaze se Tegallalang rižina polja koja su nešto spektakularno, ali pripremite se na veliku gužvu i stajanje u redu kako bi taj trenutak ovjekovječili za fotku.

bali_tegallang-terase-i-ubud-rižina-polja

Ubud rižina polja i Tegallang terase

U samom gradu, nalazi se i Sacred Monkey Forest, mjesto na kojemu se možete družiti s majmunima i hraniti ih. Iako to zvuči preslatko i u glavi si već vizualizirate fotku na kojoj se vi mazite s majmunom, to je dosta daleko od istine jer majmuni na Baliju su poznati i kao veliki – lopovi. I ne, ne kradu samo banane već sve što im se učini zgodno tako da pazite na svoje sunčane naočale i ostale stvari. Ja sam ostala bez svoje fotke s majmunima nakon što sam ih vidjela kako se penju na susjedni štand i trgaju i kradu sve što im dođe pod ruku tako da sam brže bolje spremila fotić i mobitel i uživala smijući im se – iz daleka.

Razlike između stvarnog i turističkog Balija su velike te se Bali, dolaskom sve više i više turista, mijenja. Iako smo i prije putovali po jugoistočnoj Aziji, Bali uistinu ima neku magičnu atmosferu koju nismo osjetili nigdje prije i zato se jedva čekamo drugom prilikom vratiti.

bali
Tekst: Anja Streicher
Foto: Anja Streicher, Iryna Rasko/Shutterstock.com

Učitati još
Zatvori