Ilina Cenov: Što čitati na plaži ovog ljeta…

Ilina Cenov: Što čitati na
plaži ovog ljeta…

Danas donosim drugi dio ljetnih književnih prijedloga. Iskoristimo ljeto za putovanje, ako ne ono koje uključuje fizički odlazak na neko neobično mjesto, otputujmo na divna mjesta, uranjajući u neki divan roman. Današnji vas prijedlozi vode u Lisabon, Cardiff, Sevillu, Stockholm te američki Divlji Zapad…

Chorus girls from the show 'Sauce Tartare' at the Cambridge Theatre in London, relax on the roof of the theatre, 28th June 1949. From left to right, they are Aud Johanssen of Norway, Audrey Hepburn (1929 - 1993) and Enid Smeedon. (Photo by Ron Case/Keystone/Hulton Archive/Getty Images)

Pascal Mercier: Noćni vlak za Lisabon

Bernskom profesoru klasičnih jezika, Raimundu Gregoriusu susret s prekrasnu mladom Portugalkom, koja se sprema skočiti s mosta u rijeku, zauvijek mijenja život. Zainteresiran njezinim melodioznim jezikom, i slučajno otkrivenom knjigom portugalskog pisca, liječnika i borca protiv Salazarove diktature, Amadeua de Prada, sredovječni i posve predvidivi profesor odlučuje krenuti na putovanje života. Usred sata latinskog, bez riječi objašnjenja i pozdrava, jednostavno ustaje i odlazi. Sjeda na noćni vlak za Lisabon, ususret magičnom, očaravajućem gradu. Na svom putovanju polako otkriva uzbudljivu životnu priču liječnika Amadeua, ali i konačno upoznaje sebe. Predivni Lisabon, kroz koji koračamo i mi čitatelji, u dva rukavca radnje, u pedesetim godinama prošlog stoljeća, i na početku ovog našeg novog, posebno je dojmljiv, a nećete ostati ravnodušni ni na prekrasne rečenice koje tako majstorski ispisuje Mercier.

Ilina nocni_vlak_za_lisabon post

John Williams: Povratak u Cardiff

Cardiff, Wales, Velika Britanija 1999. godine. Nakon dvadeset godina izbivanja, u grad se vraća Mazz, danas gitarist „gažer“, a nekadašnji vođa ska banda s početka osamdesetih, The Wurriyas. Mazz dolazi na pogreb Charliea Ungera, jednog od članova svoga bivšeg banda. Uskoro upoznajemo i ostatak ekipe: Tyru, Charlijevu kći i Mazzovu veliku ljubav iz adolescentskih dana, gitaristu Cola, nekadašnju pjevačicu banda, sada svodnicu Bobby, i Emyra, nekadašnjeg bubnjara Mazzova banda. Ubrzo se Charlijeva smrt pokazuje kao sumnjiva, a čudak Emyr je netragom nestao… Mazz ulazi u obje priče, pokušavajući pronaći odgovore na brojna pitanja, a goruće (i najzanimljivije) pitanje za njega samog je: kako je moguće da je toliko krivo skrenuo, da mu je život ispao toliko nepovratno i potpuno usran? U ovom odličnom, brutalnom romanu svojevrstan lik je i sam Cardiff, i to kroz dva odvojena vremenska razdoblja. Osamdesetih je bio obilježen punk i ska pokretom, novim bandovima, nekonvencionalnim hitovima i raznoraznim klubovima. Ideali, želje i snovi mogu se namirisati na svakom koraku… I najzad, početak novog milenija. Primat je preuzela sumanuta izgradnja, trgovina, građevinska mafija, sumnjivi poslovi, globalizacija… Čitajući ovaj sjajan rock’n’roll roman, otputovat ćete u neko sasvim drugo vrijeme, uz zvukove, okuse i mirise punka…

sevilla

Sevilla, Španjolska

Robert Wilson: Ušutkani i ukleti

Roman britanskog autora krimića, Roberta Wilsona, vodi nas u predivnu Sevillu. U raskošnoj vili elitnog dijela Seville pronađeni su leševi Rafaela Vege i njegove supruge. Iako se isprva sumnjalo na ubojstvo i samoubojstvo, istražitelju Javieru Falconu je jasno da je ovdje riječ o nečem sasvim drugom. Naime, u ruci umrlog Vege inspektor pronalazi misteriozni papirić s jednako misterioznom porukom. Wilson nas ovim zaista odličnim krimićem (za koji je sasvim zasluženo dobio i nagradu Gumshoe za najbolji europski kriminalistički roman) suvereno vodi ne samo kroz uzbudljivu, ingeniozno isprepletenu i totalno nepredvidivu priču, već i kroz impresivnu Sevillu, njezine mirise, gurmanske navike žitelja i živopisne četvrti. Pisac nas vodi kroz ulice vrele i sparne Seville, opisujući nam seviljsko ljeto tako dobro da nam je, čitajući ovaj roman u kišnom i hladnjikavom Zagrebu, bilo vruće kao da smo s inspektorom Falconom sjeli na pivo u jednom od kafića Seville.

Jens Lapidus: Život na visokoj nozi

Još jedan odličan kriminalistički roman zasluženo je dobio svoje mjesto na ovom popisu. Naime, njegov autor Jens Lapidus trenutno je najprodavaniji autor krimića u Švedskoj, a pravi je književni boom polučio svojom tzv. Stockholmskom noir trilogijom, čiji treći dio čini upravo Život na visokoj nozi. Roman prati žestoku borbu za prevlast nad jednom od najmoćnijih švedskih kriminalnih organizacija, a dobro je začinjen kratkim, dinamičnim rečenicama i žargonom ulice. Lapidus nam u svojim romanima izuzetno uvjerljivo prikazuje beskrupulozan svijet loših momaka, mafijaških šefova duboko uronjenih u kriminalni milje, a za to je i u potpunosti kvalificiran. Naime, zgodni Lapidus je odvjetnik, stručnjak za kazneno pravo, tako da slobodno možemo reći da ono o čemu piše jako dobro i poznaje… Svi znamo da je Stockholm predivan grad, a kakav je iz vizure okrutnog kriminalnog podzemlja, otkrit ćete ako posegnete za ovim sjajnim naslovom…

Ilina Život na visokoj nozi post

Patrick de Witt: Braća Sisters

Jeste li za šetnju Divljim Zapadom? Ali, sada sigurno mislite da je to pomalo pasé, ne zanima vas baš vestern junak u stilu Johna Waynea… Ne brinite, roman Braća Sisters ne može biti dalje od onog romantičnog pogleda na Divlji Zapad, u kojem su se junaci na konjima borili za pravdu, a dame uzdisale… Ne. Ovaj roman je brutalna priča o dvojici braće, Charlieju i Eliju Sisters, profesionalnim ubojicama. Naša braća su poprilično degutantni tipovi antijunaka. Charlie je dominantni stariji brat, okrutan, bezosjećajan i uvijek spreman na krvoproliće. Osim što je Charlie po svim današnjim parametrima pravi sociopat, on je i notorni alkoholičar, eksplozivni prgavac, okorjeli škrtac, i još štošta. Eli je nesiguran, pretio i uvijek zabrinut, s tamnom stranom, koja ga povremeno obuzme… Oni kreću na zaista divlju avanturu od Oregona do Kalifornije, kako bi izvršili još jedan “posao”, odnosno ubili čovjeka imenom Hermann Kermitt Warm. Na tom putu sreću svu silu totalno bizarnih, neobičnih i posve ludih likova. Uvrnuti likovi, te bizarne i šokantne situacije u koje upadaju naša braća, zapravo stvaraju i potenciraju dojam uvrnutosti ovoga literarnog uratka. A ovdje se radi o onoj Tarantinovskoj uvrnutosti i morbidnosti, hektolitrima krvi, naslija, leševa, ludosti i svega onoga što nas šokira do srži. I mo to volimo! Nakon ovog će vam romana biti jasno zašto se Divlji Zapad zove divlji!

Ilina SistersBrothersHC_post

Foto: Facebook, Getty Images

Učitati još
Zatvori