Pikantni chutney od leće za brzi proteinski zalogaj

Pikantni chutney od leće za brzi
proteinski zalogaj

Raznolika i uravnotežena prehrana temelj je dobrog zdravlja. Kako bi svoj jelovnik lako učinili šarolikim, ubacite sezonske namirnice u isprobane recepte. O važnosti proteina puno se priča jer su uz vodu najvažnije tvari u tijelu. Chutney dolazi od hindu riječi chattni što u prijevodu znači “gusti umak”. U našim krajevima mogao bi se poistovjetiti s ajvarom. Povrtni namazi odlična su užina uz nasjeckano svježe povrće ili integralne krekere, a chutney je definitivno jedan od njih. Iako se može pripremati na razne načine u indijskoj kuhinji najpoznatiji je onaj od leće. Nekoliko dana u tjednu odmorite se od mesa bez da zapostavite unos proteina uz ovaj brz i jednostavan snack. U nastavku donosimo recept za pikantni chutney od leće te sve što trebati znati o ovoj zdravoj mahunarki.

Zapostavljena mahunarka bogata proteinima

Iako je mnogima prva asocijacija na leću bakino varivo iz djetinjstva, ova grahorica svakodnevno se koristi u brojnim receptima diljem svijeta. Njezina upotreba posebno je raširena u Indiji gdje se izvrsno slaže u receptima s kokosovim mlijekom i orijentalnim začinima u raznim curry umacima. Leća je bogata vlaknima, važna je za zdravu probavu i neophodne za sve one koji ne jedu meso. Odlična je i u salatama za brzi obrok u tjednu, možete ju kombinirati za zgušnjavanje umaka i dodatak rižotima. Siromašna je masnoćama pa je idealna za sve one koji pazi na unos kalorija. Ako pripremate suhu leću, za razliku od ostalih mahunarki, ne trebate ju namakati dan ranije. Ona iz konzerve jednako je dobra i nutritivno vrijedna, a prije upotrebe dovoljno ju je dobro isprati.

Pikantni chutney od leće

Leća dolazi u mnogo vrsta, a najpoznatije su zelena i crvena. Obje su omiljene u egzotičnoj indijskoj kuhinji, a savršeno se slažu s curryjem, kurkumom, chilijem, đumbirom i kajenskim paprom koji u jelima potiču dodatno pročišćavanje organizma. Lagana i nježna tekstura čini ju idealnim sastojkom za umake i variva. Chutney se tradicionalno servira u zdjelicama. Za potpun i uravnotežen obrok poslužite ga s basmati rižom. Ako vas uhvati poslijepodnevna glad, apetit ćete utažiti chutneyem s integralnim krekerima ili sjeckanom mrkvom. Poželjno je da nakon pripreme malo odstoji kako bi se aroma pojačala, a tekstura zgusnula. Chutney zatvorite u staklenku te ga u hladnjaku možete držati nekoliko dana.

Sastojci:

  • 1 žuti luk
  • 1 šalica zelene leće
  • 1 šalica crvene leće
  • 1 žlica kokosovog mlijeka
  • 1/2 žličice curry praha
  • 1/2 žličice gorušice
  • 1/3 žličice korijandera
  • 1/3 žličice chilija
  • sol i papar
  • kokosovo ulje za prženje

Upute:

Leću skuhajte u omjeru s duplom količinom vode, ako koristite konzerviranu samo ju dobro isperite.  Karamelizirajte luk na kokosovom ulju dodajte sjemenke gorušice dok se pusti finu aromu. Ostavite na strani dok se malo ne ohladi, a zatim sve sastojke dodajte u blender. Ako je smjesa pregusta, dodajte malo vode.  Pulsirajte sve dok ne postignete kremastu teksturu. Prije posluživanja ostavite u hladnjaku nekoliko sati kako bi aroma bila intenzivnija.

Foto: Instagram

Učitati još
Zatvori