Što je ASMR? Upoznajte metodu za ugodu kakvu još niste doživjeli

Što je ASMR? Upoznajte metodu za ugodu
kakvu još niste doživjeli

Pojavom interneta i društvenih platformi svakodnevno svjedočimo pojavi novih trendova koji se vrlo brzo prošire i diktiraju način života. U proteklih nekoliko godina pojam ASMR pojavio se u naslovima brojnih YouTube videa. Ovaj neobičan trend nije lako opisati, no svejedno je u kratkom roku dostigao milijunske preglede na kratkim video uradcima. Metode opuštanja i načini masiranja razlikuju se od kulture do kulture, ali ovise i o vlastitoj percepciji. Tako je za neke osjet dodira i sluha izraženiji od ostalih čula, pa je svaki podražaj preko njih stimulans za ugodu. ASMR je engleska skraćenica od autonomnog senzornog meridijalnog refleksa. Zvuči komplicirano, no jednostavnije se može opisati kao osjećaj ugode koji prolazi tijelom niz kralježnicu prilikom masiranja, češljanja kose, određenih vibracija i zvukova i slično. Trend koji je brzo privukao pažnju izazvao je brojne polemike, a o čemu se zapravo radi pročitajte u nastavku.

ASMR ‘masaža mozga’

Smatra se da ASMR može potaknuti čitav niz vizualnih motiva, zvukova i dodira, vizual. Kiša na prozoru, sjeckanje orašastih plodova, češljanje kose, voda iz slavine, mlinac za kavu mnogo je okidača koji u ljudima izaziva ‘onaj osjećaj’ koji se kotrlja niz kralježnicu, a opisuje se upravo kroz ovaj trend. Percepcija je proces stvaranja predodžbe o nečemu iz okoline. Sluh  i dodir pokazali su se bitnim za intelektualno-emocionalni razvoj od najranije dobi. ASMR se opisuje kao psihološki odgovor, iskustvo koje karakteriziraju trnci kroz tijelo, izazvani nekim vanjskim stimulansom. Prisjetite se posljednjeg posjeta frizeru. Masaža vlasišta za većinu ljudi ugodno je iskustvo koje rezultira valovima ugode u tijelu. Pokreti od tjemena prema vratu kralježnici stvaraju kratkotrajan osjećaj sreće koji nas trenutno opušta.

YouTube senzacije

Mnogi će se složiti da današnja glazba zbog eksplicitnog rječnika i napadnih muzičkih instrumenata izaziva nelagodu i nervozu. Stoga se sve češće okrećemo tišini i drugim oblicima korištenja organa sluha u svrhu opuštanja i relaksacije. ASMR može se svrstati u svojevrsnu meditaciju jer pruža poseban doživljaj i novo iskustvo, a podražaji ne moraju biti izravni niti dodirni kako bi se iskusio. To su potvrdili mnogobrojni videozapisa koji se poigravaju konceptom stimuliranja kroz osjetilo zvuka. Ključan element koji se u njima koristi za ‘masažu mozga’ je mikrofon, a koristi se u kombinaciji s kistevima, priborom za jelo i drugim pomagalima. Neki prikazuju kombinaciju zvuka i dodira, dok drugi koriste samo zvučne podražaje koji gledatelja opuštaju.

Foto: Instagram

 

Učitati još
Zatvori